Si të zgjidhni një biçikletë për një fëmijë dhe adoleshent (nga 3 në 14 vjet)

  1. Përputhja e lartësisë dhe madhësisë
  2. Rregullimi i biçikletave të fëmijëve
  3. Gradacioni sipas moshës - zgjedhja më e lehtë

Herët ose vonë, çdo prind fillon të mundojë pyetjen: si të zgjedhësh biçikletën më të mirë për fëmijën? Çdo vit ka gjithnjë e më shumë lloje, dhe po bëhet gjithnjë e më e vështirë për të lundruar.

Kemi marr disa këshilla praktike që ju tregojnë se si të zgjedhni biçikletat e fëmijëve në përputhje me moshën e fëmijës dhe karakteristika të tjera të çiklistit të ardhshëm.

Përputhja e lartësisë dhe madhësisë

Ekziston një rregull universale që zbatohet njësoj për të rriturit dhe fëmijët: nëse qëndroni në një sipërfaqe relativisht të sheshtë, duke mbajtur biçikletën midis këmbëve, distanca nga korniza në bel duhet të jetë rreth 10 centimetra. Së pari, kjo ju lejon të zgjidhni madhësinë optimale për një rritje korresponduese, dhe së dyti, kjo është një garanci për lëvizje të sigurt, pasi në një situatë emergjente do të jetë shumë më e lehtë të kërceheni.

Ekziston një tabelë e veçantë që tregon se si të zgjedhësh një biçikletë për një fëmijë sipas lartësisë. Për shembull, nëse flasim për detaje të tilla si rrota, atëherë me një lartësi deri në 100 centimetra rekomandohet një madhësi prej 12 inç (zakonisht këto janë modele për moshat nga një deri në tre vjet). Dhe nëse një fëmijë është tashmë rreth 7-9 vjeç dhe lartësia e tij varion nga 120 në 135 cm, atëherë një madhësi prej 20 inç është e përsosur.

Herët ose vonë, çdo prind fillon të mundojë pyetjen: si të zgjedhësh biçikletën më të mirë për fëmijën

Rregullimi i biçikletave të fëmijëve

Si të zgjidhni dhe të blini një biçikletë për një fëmijë nga 3 vjeç në mënyrë që në të ardhmen e afërt të mos shpenzoni para për të blerë një të re? Modelet moderne janë të pajisura me një sistem të veçantë rregullimi të përbërësve të ndryshëm, kështu që jo vetëm që mund t'i përshtatni një veture me dy rrota veçoritë e veçanta fiziologjike të fëmijës, por edhe zgjasin jetën e biçikletës. Le të ndalemi në elementet e mëposhtme:

  1. Rregullimi i vendit Për ta bërë këtë, kontrolloni nivelin e tubit të sediljes, i cili është përgjegjës për pozitën e sediljes. Do të jetë e saktë nëse, ndërsa ulet në biçikletë, një fëmijë me pedale ulet në pozicionin minimal, do të arrijë lehtë në mes të këmbës, duke e rregulluar plotësisht këmbën. Nëse diçka është e gabuar, lehtë mund të bëni rregullime në pozicionin e dëshiruar.
  2. Rrota e timonit. Rrota e drejtimit e vendosur në mënyrë të duhur kontribuon në formimin e një qëndrimi të sheshtë dhe është gjithashtu përgjegjës për sigurinë dhe rehati. Në asnjë rast, fëmija nuk duhet të përkulet me forcë për të mbajtur timonin, e as për të bllokuar me gjunjë. Prania e rregullimit drejtues - një nga karakteristikat më të rëndësishme kur zgjedh një biçikletë për një fëmijë.

Gradacioni sipas moshës - zgjedhja më e lehtë

Për lehtësimin e zgjedhjes, të gjitha moshat ndahen në grupe të veçanta me karakteristika dhe nuanca specifike:

  • nga 1.5 deri në 3 vjet. Kjo është një lloj biçikletë lodër, e pajisur shpesh me lloje të ndryshme argëtimi, qoftë flamuj, tweeters, panele muzikore dhe shumë më tepër. Megjithatë, siguria duhet të vijë së pari. Si një frenim, prioritet i jepet pikërisht këmbës, pasi nuk është aq e lehtë të mësohen me ato manuale që nga hera e parë (dhe në atë moshë biçikleta është padyshim fëmija i parë në jetën e fëmijës). Rrota duhet të ketë një ndalesë, e cila do të përjashtojë mundësinë e rrotullimit të saj në 360 gradë të plotë, e cila nuk është e sigurt për një fëmijë të kësaj moshe. Së fundmi, mbrojtja e zinxhirit do të parandalojë futjen e fragmenteve të veshjeve.
  • nga 3 deri në 5 vjet. Është e rëndësishme që të ketë një zinxhir të mbrojtjes, prodhuesit ofrojnë lehtësi maksimale të ndërtimit. Meqenëse fëmija është më inteligjent dhe me përvojë, është e rëndësishme të jetë në gjendje të përshpejtohet, gjë që sigurohet nga rrotat me rrota të lehtë.
  • nga 5 deri në 7 vjet . Zgjidhni një biçikletë për një fëmijë prej 7 vjetësh bëhet më e vështirë. Fakti është që nga ky moment është e mundur të transplantoni një fëmijë me përvojë në opsionin me shpejtësi të lartë. Prania e frenave manuale dhe të këmbëve do të thjeshtësojë detyrën, duke lehtësuar përdorimin e mekanizmit të zhvendosjes së të ashtuquajturës v-frenim manual. Biçikleta ende nuk është e specializuar, por bëhet më shumë si një i rritur: ka ndërprerës shpejtësie, një pirun para me një amortizues, etj. Gjëja më e rëndësishme është prania e një lidhje Shimano - kjo është një lloj garancie për cilësinë dhe sigurinë.
  • nga 7 në 14 vjet. Në këtë rast, tashmë po mendoni se si të zgjidhni një biçikletë adoleshente. Në përgjithësi, modelet e këtij grupi janë mjaft të ngjashme me homologët e të rriturve, me dallimin e vetëm që ata kanë më pak peshë dhe madhësi dhe gjithashtu mungojnë disa funksione. Ata kanë amortizues, të cilat janë veçanërisht të dobishme kur ngasin në terren të pabarabartë, frena dore me disa shpejtësi (nga një deri në 20 ose më shumë).

Materiali nga i cili bëhet korniza do t'ju tregojë se si të zgjidhni një biçikletë adoleshente për djemtë dhe vajzat: për shembull, pesha e modelit të aluminit është 2-3 kg më e ulët se modeli i çelikut, ndërsa qëndrueshmëria dhe besueshmëria i plotësojnë standardet, kështu që alumini do të jetë një zgjidhje e shkëlqyeshme për të dy gjinitë.

Përveç kësaj, në fazën e zgjedhjes dhe blerjes së një biçikletë për një të riu nën moshën 14 vjeçare, vlen të dëgjosh mendimin e tij, pasi që secili model është individual dhe shumë larg çdo individi do t'i përshtatet karakteristikave fiziologjike të një individi. Gjëja kryesore është se vetë çiklistja është e rehatshme.

Shko te drejtoria

Разделы

» Ваз

» Двигатель

» Не заводится

» Неисправности

» Обзор

» Новости


Календарь

«    Август 2017    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Архив

О сайте

Затраты на выполнение норм токсичности автомобилей в США на период до 1974 г.-1975 г произошли существенные изменения. Прежде всего следует отметить изменение характера большинства работ по электромобилям: работы в подавляющем большинстве стали носить чисто утилитарный характер. Большинство созданных в начале 70х годов электромобилей поступили в опытную эксплуатацию. Выпуск электромобилей в размере нескольких десятков штук стал обычным не только для Англии, но и для США, ФРГ, Франции.

ПОПУЛЯРНОЕ

РЕКЛАМА

www.school4mama.ru © 2016. Запчасти для автомобилей Шкода