Si të dal një valixhe: hacks jetës nga ushtarake

  1. 1. Praktika Sidomos këshilla të shpeshta nga ushtria është mbledhja, çmontimi dhe rikonfirmimi i...
  2. 3. Vendosni gjërat në mënyrë të kundërt.
  3. 4. Shpërndani në mënyrë strategjike peshën në valixhe.
  4. 5. Imagjinoni ndërtimin e një muri.
  5. 6. Nëse nuk e dini se çfarë duhet të merrni hapësirën e lirë, vendosni më shumë çorape.
  6. 7. Merrni vetëm të nevojshme
  7. 8. Vendosni gjërat në copa të veçanta
  8. 9. Gjeni valixhen perfekte.

1. Praktika

Sidomos këshilla të shpeshta nga ushtria është mbledhja, çmontimi dhe rikonfirmimi i qeseve disa ditë para nisjes. Pra, jo vetëm që do të mbushni dorën tuaj, por gjithashtu mbani mend se çfarë shtrihet në valixhen tuaj dhe pastaj shpejt do të gjeni gjithçka që ju nevojitet.

Përhapni të gjitha gjërat në një shtrat, dysheme ose tavolinë dhe praktikë. Pastaj do të jetë më e lehtë për të vendosur se çfarë saktësisht nevojitet gjatë udhëtimit.

2. Dele, kthesë dhe kravatë

Daniel Fishel / Thrillist.com

Mundohuni të hedhni gjërat në mënyrë që ata të jenë të njëjta formë dhe madhësi. Pastaj ata do të përshtaten me njëri-tjetrin dhe do të zënë më pak hapësirë ​​në qese.

Gjëra të mëdha që janë më të vështira për të dele, të tilla si xhaketa apo çanta për fjetje, rrokulliset në një rrotull. Dhe kështu që ata të mos shpalosen, lidhin ato me një litar.

3. Vendosni gjërat në mënyrë të kundërt.

Mënyra më praktike për të paketuar një qese është që të dal në mënyrë të kundërt. Mendoni për veten tuaj: ajo që ju vënë së pari do të jetë e fundit juaj. Nëse arrini në destinacionin tuaj në mbrëmje, jini të fundit për të vënë pizhame dhe sende të tjera të fjetura në çantën tuaj. Dhe të lënë një palë këmbë xhins në pjesën e poshtme të qese.

4. Shpërndani në mënyrë strategjike peshën në valixhe.

Me një shpinës më të përshtatshëm për të udhëtuar. Vetëm mos harroni: objekti më i rëndë duhet të vendoset në qendër të shpinës në mënyrë që të jetë më afër shtyllës kurrizore. Pastaj shpinës nuk do t'ju tërheqë, dhe do të jetë më e lehtë për ta kryer atë.

I njëjti rregull zbatohet për valixhet dhe çantat. Ndani qesen tuaj në tre pjesë. Pjesa e poshtme duhet të jetë mesatare në peshë, e dyta - më e rënda, dhe e lartë - më e lehtë.

5. Imagjinoni ndërtimin e një muri.

Daniel Fishel / Thrillist.com

Vëreni gjëra si ju do të vendosni tulla dhe çimento kur të ndërtoni një mur. Këpucët ose mbulesat me gjëra të vogla janë "tullat" e tua. Dhe rrobat dhe mbathja janë "çimento" që mbush hapësirat boshe. Nëse e vendosni valixhen në këtë mënyrë, gjërat në të nuk do të varen gjatë ngasjes.

6. Nëse nuk e dini se çfarë duhet të merrni hapësirën e lirë, vendosni më shumë çorape.

Nëse midis gjërave në valixhe ka shumë hapësirë ​​të lirë, merrni me çorape. Ata janë padyshim të dobishme për ju, veçanërisht nëse do të keni shumë ecje . Gjatë ecjes intensive, këmbët djerse, çorapet laget, dhe aq e lehtë për të marrë calluses. Pra, është më mirë të rezervoni çorapet përpara dhe t'i ndryshoni ato më shpesh.

7. Merrni vetëm të nevojshme

Mos mbani shumë gjëra me vete. Jeni të përgatitur për situata të paparashikuara, por mos shtypni shumë. Ju duhet të keni shpejtësi të lartë dhe rezistencë të ulët.

Kur të vendosni gjithçka para jush gjatë mbledhjes, hiqni sende të panevojshme. Së pari, vendosni në valixhen më të nevojshme, dhe nëse ka hapësirë, shtoni diçka nga ekstra.

8. Vendosni gjërat në copa të veçanta

Daniel Fishel / Thrillist.com

Për ta paketuar mirë valixhen tuaj, vëni gjërat në copa të vogla. Për shembull, në një, hidhni të gjitha pajisjet elektrike dhe kabllot, në tualetin e tjerë - në shami të tretë dhe në doreza. Për këtë pëlhurë të përsosur mbulon me një zinxhir.

Nga lart, të jetë i sigurt për të lënë një rast të mbante ose qese me të domosdoshme. Përmbajtja varet krejtësisht nga ku po shkoni, por ka edhe gjëra universale: dokumente, ngarkim me telefon, kufje, ilaçe, nosh , ndryshimi i rrobave - të gjitha që ju duhet të shpejt të dilni nga valixhen.

9. Gjeni valixhen perfekte.

Siç e dini, ushtria nuk ndryshon pajisjet e tyre. Prandaj, ata i këshillojnë të gjithë që të gjejnë valixhen perfekte ose shpinën. Është më mirë të shpenzoni më shumë para në të, por të merrni më shumë hapësirë ​​dhe komoditet, si dhe avantazhin në shpejtësi.

Lexoni gjithashtu 🧐

Разделы

» Ваз

» Двигатель

» Не заводится

» Неисправности

» Обзор

» Новости


Календарь

«    Август 2017    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Архив

О сайте

Затраты на выполнение норм токсичности автомобилей в США на период до 1974 г.-1975 г произошли существенные изменения. Прежде всего следует отметить изменение характера большинства работ по электромобилям: работы в подавляющем большинстве стали носить чисто утилитарный характер. Большинство созданных в начале 70х годов электромобилей поступили в опытную эксплуатацию. Выпуск электромобилей в размере нескольких десятков штук стал обычным не только для Англии, но и для США, ФРГ, Франции.

ПОПУЛЯРНОЕ

РЕКЛАМА

www.school4mama.ru © 2016. Запчасти для автомобилей Шкода