Si ta gjeni stilin tuaj

  1. Pse stili është kaq i rëndësishëm?
  2. Si të kërkoni stilin tuaj

Disa këshilla për ata që duan të fitojnë individualitet dhe të bëhen të suksesshëm në fushën krijuese.

Disa këshilla për ata që duan të fitojnë individualitet dhe të bëhen të suksesshëm në fushën krijuese

Sot, kërkimi i stilit është i habitur nga çdokush që, në një mënyrë apo tjetër, është i lidhur me aktivitetin krijues. Shkrimtarë, gazetarë, artistë, dizajnerë, fotografë ... Ju nuk mund t'i rendisni të gjithë, por në fillim të karrierës së tyre të gjithë u përpoqën të gjejnë stilin e tyre unik. Dikush ia doli mbanë, dhe dikush dëgjoi dorën dhe mori përsipër menaxhim më pak krijues. Por nëse nuk doni të lini kreativitet, atëherë kërkimi duhet të vazhdojë.

Pse stili është kaq i rëndësishëm?

Ka një term në industrinë e modës - ADN-ja e markës. Kjo nënkupton një ide, parime dhe teknika unike që dallojnë një markë të caktuar nga qindra të tjerë dhe u mundësojnë blerësve ta njohin atë në shikim të parë. Për shembull, camellias dhe një xhaketë tweed në Chanel ose një të kuqe në këpucë Louboutin. Gjithashtu, stili unik i projektuesit apo fotografit e bën punën e tij të dallueshme. Dhe nëse puna juaj është e njohur, kjo do të thotë që ju vleni diçka. Me fjalë të tjera, një stil unik është njohja dhe njohja është një rrugë e drejtpërdrejtë për suksesin.

Xhaketë Chanel

Çështja e një stili unik është veçanërisht i rëndësishëm tani, kur e gjithë bota është "frymëzuar" nga burimet e njëjta (Pinterest, Tumblr, Instagram, etj) dhe, pa dyshim, të gjithë kopjojnë njëri-tjetrin. Në një moment fillon të mendosh se gjithçka tashmë është krijuar para jush dhe çfarëdo që të bësh - nuk do të dalë nga turma, sepse krahasimet me disa prej të mëdhenjve nuk mund të shmangen.

mbikalesë   Landwind x7   , nën kopjen e karbonit përsërit stilin e jashtme të Range Rover Evoque mbikalesë Landwind x7 , nën kopjen e karbonit përsërit stilin e jashtme të Range Rover Evoque.

Origjinali: Range Rover Evoque Origjinali: Range Rover Evoque

Sigurisht, ka shembuj kur njerëzit nuk shqetësohen fare në kërkim të një stili unik, kopje atë që dikush tjetër bëri mirë para tyre, dhe fitoni para të mira. Kujtoj, për shembull, industrinë auto kineze me kopje të buxhetit të saj, që i ngjan shumë modeleve të markave të tjera. Por në qoftë se rruga e plagjiaturë nuk është për ju, atëherë ju duhet të identifikoni dhe përmirësoni stilin tuaj.

Si të kërkoni stilin tuaj

Si zakonisht, nuk ka formulë të vetme për të kërkuar individualitetin e dikujt. E gjitha varet nga fusha në të cilën punoni, si dhe nga natyra e karakterit dhe karakteristikat personale. Por ka disa këshilla universale.

1. Imitoni

Pa marrë parasysh sa e çuditshme mund të tingëllojë, shumë artistë dhe shkrimtarë filluan pikërisht me imitim (për shembull, Rubens ). Ata kopjuan punën e artistëve të tjerë të famshëm dhe përfundimisht zhvilluan stilin e tyre. Prandaj, në imitim në fazat fillestare të rrugës krijuese nuk ka asgjë të keqe. Përkundrazi, kjo do t'ju lejojë të kuptoni veten si një person dhe t'ju mësojë t'i shikoni gjërat me sytë e njerëzve të ndryshëm.

2. Stuff dorën tuaj

Edhe në qoftë se ndjenja juaj e bukurisë dhe individualitetit janë tashmë të dukshme në projektet e para, mos nxitoni të pushoni në dafinat tuaj. Stili duhet të hetohet dhe përsoset. Me kalimin e kohës, kur të shikoni krijimet tuaja të para, do të kuptoni se keni bërë një punë të mrekullueshme. Për më tepër, do të vëreni: atë që e konsideronit dorëshkrimi juaj unik në fillim, u rilind si diçka e re.

3. Mos kini frikë nga kritikat

Të gjithë njerëzit krijuese e perceptojnë kritikën me dhimbje. Krijimi i një vepre arti nuk po ju tundni një lopatë. Ju keni jetuar me të, nuk keni fjetur gjatë natës, redrawn njëqind herë, dhe ata thonë: "Fi, kjo është si Vasya Pupkin's". Por nuk nxitoni menjëherë te kritiku me grushta ose tërhiqeni në vete. Shumë shpesh, kritika na lejon të shohim punën me një pamje "të freskët", për të gjetur defekte dhe, në fund të fundit, për të bërë më mirë.

4. Provoni teknika të ndryshme.

Për të kuptuar se po bëheni më mirë, së pari duhet të provoni gjithçka. Ndoshta nuk do të bësh kurrë fotografi hiper-realiste - mirë, jo tuajat. Por abstraksionet e bukura do të merren lehtësisht dhe natyrshëm. Bëni një listë të gjinive dhe stileve që dëshironi të provoni, dhe bëni të paktën një punë në secilën prej tyre. Ju do të kuptoni menjëherë kur do të hyni në lumë - nuk do të keni më pak kënaqësi nga puna sesa nga meditimi i rezultatit të përfunduar.

5. Përdorni mjete të reja.

Kjo këshillë i bën jehonë një të mëparshmi, por nuk e humbet rëndësinë e saj. Më shumë gjasa, tashmë keni ndjerë se si individët krijues varen nga mjetet me të cilat punojnë. Për të nxjerrë një redaktor grafik të njohur, të fotografoni me lente të testuara, të merrni shënime me lapsin tuaj të preferuar - e gjithë kjo është një zonë rehati nga e cila duhet të dilni herë pas here. Ju mund të shpenzoni më shumë kohë dhe përpjekje duke përdorur mjete të pazakonta. Por algoritmet e provuara do të zhduken vetë, duke e ekspozuar kornizën, e cila është stili juaj unik.

Gjetja e stilit tuaj duke konkurruar me mijëra konkurrentë të talentuar është shumë e vështirë. Por ndoshta ju do të jeni pak të siguruar nga realizimi se ADN-ja e të gjithë njerëzve në planetin përkon me 99.9%, dhe pavarësisht kësaj, çdo person është unik. Natyra e bëri atë, që do të thotë që ke shanse shumë 🙂

i lidhur

Pse stili është kaq i rëndësishëm?
Pse stili është kaq i rëndësishëm?

Разделы

» Ваз

» Двигатель

» Не заводится

» Неисправности

» Обзор

» Новости


Календарь

«    Август 2017    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Архив

О сайте

Затраты на выполнение норм токсичности автомобилей в США на период до 1974 г.-1975 г произошли существенные изменения. Прежде всего следует отметить изменение характера большинства работ по электромобилям: работы в подавляющем большинстве стали носить чисто утилитарный характер. Большинство созданных в начале 70х годов электромобилей поступили в опытную эксплуатацию. Выпуск электромобилей в размере нескольких десятков штук стал обычным не только для Англии, но и для США, ФРГ, Франции.

ПОПУЛЯРНОЕ

РЕКЛАМА

www.school4mama.ru © 2016. Запчасти для автомобилей Шкода