Një ikonë e kufjeve u shfaq në telefon. Ikona e kufjeve në telefon është në, si ta hiqni

 1. Pse ikona e kufjeve është në telefon: shkaqet më të zakonshme
 2. Si të hiqni ikonën e kufjeve në telefon
 3. Çështjet e kufjeve pa tel
 4. Pluhuri në lidhës (modaliteti i kufjeve nuk fiket)
 5. Problemi në softuer
 6. Pikëllim i papërputhshëm
 7. Telefoni i sheh kufjet vetëm 3-5 sekondat e para
 8. Gjetjet

Pse treguesi i kufjeve ndizet në ekran dhe a ia vlen të provoni ta hiqni vetë?

Telefonat më të hershme të "avancuar" ndryshonin nga paraardhësit e tyre në aftësitë e tyre multimediale më të gjera. Momenti kur celularët pushuan të jenë një mjet i thjeshtë komunikimi dhe u bënë lojtarë të skedarëve të formave të ndryshme, pa ekzagjerim, e kthyen gjithë botën.

Sot, secili përdorues mbart me vete një arkiv të tërë të muzikës së tij të preferuar, duke pasur qasje në të në çdo kohë. Por ka disa vështirësi, për shembull, imazhet në kujtesë që kopjohen në kujtesë, të cilat janë të lidhura me gjurmët - një problem i njohur mirë për dashamirët e muzikës.

Dhe nëse akoma mund të hiqni disqet e albumit nga galeria vetë, atëherë disa probleme të tjera ngatërrojnë përdoruesit edhe me përvojë. Kjo është një ikonë që njofton pronarin e telefonit për lidhjen e një kufjeje. Çka nëse ai shfaqet papritmas në vetvete në ekran dhe nuk zhduket?

Pse ikona e kufjeve është në telefon: shkaqet më të zakonshme

Ky "gabim" shqetëson pronarët e pajisjeve, jo vetëm për arsye të estetikës. Në të vërtetë, përveç ekranit duke u bllokuar me ikona të panevojshme, pamja e ikonës shpesh shoqërohet me keqfunksionime shoqëruese. Për shembull, të gjitha telefonatat hyrëse transferohen në modalitetin pa duar. Ose do të dëgjohet vetëm në fundin tjetër të telit, ti vetë nuk mund të identifikosh asgjë, përveç heshtjes në dinamikë.

Prandaj, pas paraqitjes së një foto të kufjeve (në mungesë të saj), shqyrto nëse kjo mund të ketë ndodhur për shkak të njërës prej arsyeve të mëposhtme:

 • lagështi. Kjo është përgjigjja më e zakonshme ndaj ankesave për një ikonë që vazhdimisht digjet. Ndoshta keni ardhur nën shi të rëndë, ose keni derdhur diçka në pajisje - e gjithë kjo mund të çojë në një dështim të ngjashëm;
 • kontaminimi i folesë së lidhësit. Gjatë operacionit, ne as nuk mendojmë se sa pluhur depërton në vegël nëpër vrima. Ndonjëherë ajo zhytet dhe shkopinj së bashku në mini-jack vetë, si rezultat i të cilave kontaktet bëhen të pista, deformojnë dhe ndalojnë mbylljen;
 • një rënie apo një goditje - rastet më të "vështira" që kërkojnë kontaktimin e qendrës së shërbimit;
 • largimi i pasaktë i kufjeve nga priza - e bëtë në një kënd ose në mënyrë të mprehtë, duke tërhequr tela, jo në prizë (kjo mund të ndodhë, për shembull, pasi të lidhni altoparlantin me telefonin).

Por ndonjëherë imazhi me kufje shfaqet edhe pa arsyet e lartpërmendura, për shembull, si rezultat i dështimit të softuerit. A është e mundur të zgjidhet problemi pa përdorur ndihmën e kualifikuar të departamentit të shërbimit?

Si të hiqni ikonën e kufjeve në telefon

Duhet të theksohet se në rast të prishjes së dyshimtë të lidhësit 3.5 mm, nuk rekomandohet veprim i pavarur. Në të vërtetë, shumë pronarë të telefonave (në veçanti, Nokia 6300 dikur popullor, të prirur për një aksident të tillë) janë të gatshëm të ndajnë këshilla në forume se si të fshijnë kontaktet me pluhur ose si t'i marrin ato.


Mos rrezikoni një vegël, vendimi më i saktë është të kontaktoni një qendër shërbimi. Ky dështim në shumicën e rasteve është riparuar shumë shpejt, dhe pas disa orësh do të jeni në gjendje të përdorni përsëri telefonin celular. Dhe para se të shkoni në punëtori, mund të provoni disa mënyra të padëmshme:

 • butësisht lidheni dhe shkëputni prizën e kufjeve disa herë. Nëse kjo nuk ndihmon, mund të përpiqeni ta mos futni atë;
 • Nëse bateria në telefon është e lëvizshme, hiqni atë për 10-20 sekonda, dhe pastaj ndizni pajisjen përsëri;
 • nganjëherë ndihmon në instalimin e aplikacioneve që kalojnë zërin drejt prodhimit të saktë automatikisht (për shembull, Toggleheadset in Luaj treg për Android).

Zakonisht këto manipulime janë të mjaftueshme për tuajin pajisje të lëvizshme filloi të punonte mirë. Në rastin e një thyerje të rëndë, asnjë nga metodat e mësipërme nuk do të ndihmojë, dhe pastaj, pa vonesë, ta mbani telefonin në një qendër shërbimi. Ato, jo vetëm që do t'ju ndihmojnë për të riparuar pajisjen, por gjithashtu ju rekomandojmë, për shembull, një firmware të ri në Fly FS504, i cili do ta bëjë telefonin më të prekshëm për këtë lloj dështimi të softuerit.

Gadgets moderne mobile kanë shumë pajisje shtesë, më të njohurat prej të cilave janë kufjet. Por çfarë të bëni nëse Xiaomi nuk sheh kufje? Shpesh ndodh një situatë kur lidhim kufjen me prizën audio, por smartphone nuk i zbulon ato. Shumë përdorues ankohen për një tingull të keq me ndërhyrje, të tjerët kanë vetëm një kufje.

Ne do t'ju tregojmë shkaqet më themelore të këtij problemi, ndani këshilla që do të ndihmojnë në zgjidhjen e këtij problemi.

Çështjet e kufjeve pa tel

Njerëzit që sapo kanë blerë kufje pa tela nuk mund të lidhet mjaft gjatë pajisje pa tel në smartphone. Disa përdorues mendojnë se kufjet nuk punojnë, ose diçka me Bluetooth në telefon.

Në fakt, gjithçka është e ndryshme: kur ndizni kufjet, duhet të shkoni te "Kërko" Pajisje Bluetooth "Në smartphone dhe zgjidhni pajisjen që do të lidhet në mënyrë që çiftimi mes pajisjeve të ndodh. Aktivizimi i thjeshtë i Bluetooth nuk do të japë një rezultat pozitiv.

Pluhuri në lidhës (modaliteti i kufjeve nuk fiket)

Ndoshta disa njerëz mund ta gjejnë këtë arsye qesharake, por është vendi për të qenë. Nëse rrallë përdorni kufje, atëherë ka të ngjarë që lidhësi juaj aux është i ndotur me pluhur ose mbeturina të tjera. Kontakti kryesor qendror i prizës mund të ketë një lidhje të dobët me bllokun e kontaktit në prizë, si rezultat i të cilave telefoni nuk i njeh kufjet e kyçura ose, pas shkëputjes së tyre, mënyra e kufjes nuk fiket.

Mundohuni të pastroni butësisht fole me një gjilpërë ose mini kaçavidë. Bëni këtë me telefonin e mençur të fikur për të shmangur një qark të shkurtër. Kjo metodë është testuar në Xiaomi Redmi 4 me versionin e shtatë të firmware.

Problemi në softuer

Shumë përdorues raportojnë se pajisjet e tyre kanë pushuar të perceptojnë kufjet pas përditësimit të firmuerit në versionin e 8-të. Ka dy zgjidhje për problemin:

 • rrokulliset në versionin e vjetër;
 • Instalo Miui 8 me formatim të plotë.

Nëse ju pëlqen firmware-i i ri dhe nuk ka dëshirë të rrokulliset, atëherë formatoni të dhënat e sistemit të pajisjes dhe instaloni version i ri firmware nga e para. Kjo metodë ndihmoi shumë.

Pikëllim i papërputhshëm

Ekzistojnë 2 standarde kryesore për instalimin e kabllove audio: OMTP dhe CTIA. Secila nga këto lloje gjithmonë ka tre kontakte kryesore, dhe në rastin e një kufje - katër. Më shpesh, problemet lindin me një kufje 4-pin. Fakti është se kontakti GND (i zakonshëm, tokë) në llojin e vjetër të pllakës - OMTP ishte i pari (nga tela), atëherë kishte një mikrofon, një kufje të djathtë dhe një kanal të majtë.

Në llojin e ri të pinout (CTIA), GND dhe mikrofoni janë të kundërt. Prandaj, nëse përdorni kufje të vjetra në një pajisje të re, ato nuk do të funksionojnë për ju. Për shembull, Xiaomi Redmi Note 3 Pro nuk sheh kufje të vjetra OMTP, pajisja është në përputhje vetëm me modelet e reja të kufjeve.

Telefoni i sheh kufjet vetëm 3-5 sekondat e para

Nëse, kur lidhni kufjet, shihni ikonën përkatëse në shiritin e gjendjes vetëm për 3-5 sekondat e para dhe pastaj lidhja ndërpritet, mashtrimi vijues i shpikur nga përdoruesit e forumit mund të ndihmojë:

 1. Futni kufjen deri sa të ndalet
 2. Ikona e kufjeve duhet të ndizet
 3. Pastaj pas 5-10 sekondash, futni kufjen deri sa të ndalet

Çuditërisht, por fakti është se një manipulim i tillë me të vërtetë ndihmon pothuajse të gjithë përdoruesit me këtë problem.

Gjetjet

Siç e kuptoni nga artikulli, ka disa arsye pse një smartphone nuk e percepton kufjen. Mos menjëherë panikoni dhe drejtohuni në qendrën e shërbimit për ndihmë. Ju mund ta diagnostikoni dhe ta rregulloni vetë problemin. Eksperimentoni me kufje që smartphone nuk e perceptojnë në një pajisje tjetër. Ndoshta ky model i veçantë është i papajtueshëm me veglën tuaj.

Çka nëse ai shfaqet papritmas në vetvete në ekran dhe nuk zhduket?
A është e mundur të zgjidhet problemi pa përdorur ndihmën e kualifikuar të departamentit të shërbimit?
Por çfarë të bëni nëse Xiaomi nuk sheh kufje?

Разделы

» Ваз

» Двигатель

» Не заводится

» Неисправности

» Обзор

» Новости


Календарь

«    Август 2017    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Архив

О сайте

Затраты на выполнение норм токсичности автомобилей в США на период до 1974 г.-1975 г произошли существенные изменения. Прежде всего следует отметить изменение характера большинства работ по электромобилям: работы в подавляющем большинстве стали носить чисто утилитарный характер. Большинство созданных в начале 70х годов электромобилей поступили в опытную эксплуатацию. Выпуск электромобилей в размере нескольких десятков штук стал обычным не только для Англии, но и для США, ФРГ, Франции.

ПОПУЛЯРНОЕ

РЕКЛАМА

www.school4mama.ru © 2016. Запчасти для автомобилей Шкода